2018 – czego spodziewać się w chmurze?

Powiedzieć, że cloud computing jest segmentem zmieniającym się dynamicznie… to nic nie powiedzieć. Technologie chmurowe jeszcze kilka lat temu były zjawiskiem totalnie nieznanym, dziś z powodzeniem rewolucjonizują pracę firm, stając się de facto dominującym modelem dostarczania treści i świadczenia nowoczesnych usług informatycznych. Planując ich wdrażanie, warto uważnie śledzić, co w branży piszczy – jakich nowych rozwiązań, produktów, trendów i potencjalnych problemów możemy się spodziewać. Dlatego właśnie postanowiliśmy przygotować zestaw prognoz i analiz dotyczących cloud computingu w roku 2018 i latach kolejnych. Zapraszamy do lektury!

Przede wszystkim, wspomnieć należy, iż praktycznie ze wszystkich miarodajnych i godnych uwagi raportów i prognoz wynika jednoznacznie, że rynek usług chmurowych będzie w najbliższych latach cały czas rósł. I to szybko. Agencja analityczna Gartner przewiduje np., że do roku 2020 roczne wydatki na cloud computing (usługi, wdrożenia, abonamenty itp.) wzrosną do zawrotnych 162 miliardów USD. Dla porównania: wedle szacunków Gartnera wydatki te w 2015 roku wynosiły „zaledwie” 67 mld dolarów. To oznacza, że w analizowanym okresie średni roczny wzrost popytu na „chmurę” wynosił będzie 19%.

Chmura robi różnicę

Kto będzie z nich korzystał? Odpowiedź wydaje się prosta – chmura rządzić będzie przede wszystkim w firmach. Z ankiety przeprowadzonej kilka miesięcy temu przez firmę BDO Technology wśród TCFO (Tech Chief Financial Officers – menedżerów odpowiedzialnych w firmach za wydatki na IT) wynika, że to właśnie aplikacje chmurowe mają w ostatnim czasie największy mierzalny wpływ na funkcjonowanie ich firm. Innymi słowy, specjaliści IT twierdzą, że wdrażanie aplikacji bazujących na chmurze w realny sposób usprawnia funkcjonowanie ich organizacji, pozwala redukować koszty i otwiera przed firmami nowe możliwości. Trudno się zatem dziwić, że w tej sytuacji planują oni dalsze wydatki na takie technologie.

Co ważne, ów wzrost następował będzie zarówno w największych firmach i korporacjach, jak i coraz większej liczbie małych i średnich firm. To istotne novum – jeszcze kilka lat temu wśród firm wdrażających rozwiązania bazujące na chmurze przodowały raczej duże organizacje, posiadające rozbudowane działy IT, zdolne do przeprowadzenia wdrożenia i szkolenia pracowników. Teraz usługi chmurowe dojrzały na tyle, że tak wysoki poziom kompetencji nie jest już potrzebny i usługi cloudowe stają się dostępne dla każdego zainteresowanego.

Zjawisko, o którym mowa powyżej, będzie zresztą najprawdopodobniej utrzymywało się również w kolejnych latach, także po roku 2020 – z analiz Wikibon wynika np. że roczny wzrost wydatków na chmurę na poziomie 16% rocznie utrzymywał się będzie co najmniej do 2026 r. Co więcej – największy gracz w tym segmencie, czyli koncern Amazon (właściciel Amazon Web Services – AWS), na którego infrastrukturze chmurowej bazuje wielu mniejszych dostawców takich usług, może liczyć na osiągnięcie w roku 2026 przychodów na poziomie… 43 mld dolarów. Przypomnijmy: mowa o firmie, która startowała jako… niewielka internetowa księgarnia.

IaaS na czele

Jeśli chodzi o poszczególne segmenty rynku usług chmurowych, to najszybciej rosnąć będzie segment usług Infrastructure-as-a-Service (IaaS) – Gartner spodziewa się, że w tym roku wzrost wyniesie co najmniej 36,%. Szybko, choć mimo wszystko nieco wolniej, będzie rósł również rynek oprogramowania dostarczanego jak usługa (Software-as-a-Service – SaaS). Tu możemy spodziewać się wzrostu na poziomie 20,1% (w bieżącym roku). W obu tych segmentach aktywnie działa ITMation – oferujemy naszym klientom rozwiązania zarówno w modelu IaaS (np. udostępniając naszą infrastrukturę partnerom jako platformę do ich wdrożeń), jak i SaaS (oferując użytkownikom końcowym aplikacje w modelu chmurowym).

Szybko rosnący rynek usług chmurowych będzie również w najbliższym czasie wyraźnie stymulował rynek sprzętu (wszak na czymś te wszystkie usługi chmurowe muszą być uruchamiane) – firma konsultingowa Deloitte szacuje, że w ciągu bieżącego roku wydatki na sprzęt komputerowy przeznaczony do budowy infrastruktury pod publiczne usługi chmurowe wzrośnie o 15,3%. W podobnym tempie będą również rosły wydatki na komponenty do budowy prywatnych firmowych chmur.

Co nowego w chmurze?

Ze wspomnianego już powyżej raportu opracowanego przez BDO Technology na podstawie opinii osób odpowiedzialnych w firmach za wydatki na IT dowiadujemy się, że duże organizacje nie zamierzają jednak ograniczać się tylko do korzystania z klasycznych usług cloud computing. W planach mają oni integrowanie ze swoimi środowiskami chmurowymi innych technologii, które mogą w znaczący sposób wpłynąć na codzienne funkcjonowanie i efektywność ich biznesu. Wśród najczęściej wymienianych innowacji wymieniane były m.in. technologie z dziedziny Internetu Rzeczy, Sztucznej Inteligencji (obie te kategorie wymieniło 16% respondentów), a także druku 3D i Wirtualnej Rzeczywistości (po 14% wskazań).

Oczywiście, również w tym przypadku możemy spodziewać się, że na dużą skale takie rozwiązanie będą wdrażane w pierwszej kolejności w największych organizacjach i firmach – jednak pewnym wydaje się, że z czasem (jak pokazuje praktyka: raczej krótszym niż dłuższym) trafią one również do małych i średnich firm, a także użytkowników domowych.